Do XIV Ogólnopolskiego Zlotu pacificaforum.pl pozostało
pacificaforum.pl Strona Główna
 FAQ  Kalendarz Szukaj  Linki Użytkownicy Download  Album  Grupy   Rejestracja   Profil  Nasze auta  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Padnięta sprężarka klimatyzacji- co jeszcze trzeba wymienić?
Autor Wiadomość
johnyts 

autko rok/wersja/poj./Pb-LPG: Pacifica 2007/4.0/LPG
Wysłany: 05 Wrz 2017 11:57 am   Padnięta sprężarka klimatyzacji- co jeszcze trzeba wymienić?

Witam

Parę tyg. temu 2 dni przed wyjazdem na urlop (najgorszy termin) padła mi sprężarka klimatyzacji, rozleciało się sprzęgło. Udało mi się zorganizować sprzęgło ale po wymianie okazało się że winna jest sprężarka która się prawdopodobnie zatarła - nie kręci się a sprzęgło rozgrzewa się w ciągu paru sekund.

Kupiłem nowy zestaw sprężarkę, oringi , osuszacz w USA a teraz kiedy dotarła i chciałem wymienić znajomy twierdzi że skoro stara się zatarła to muszę wymienić też chłodnice i przepłukać układ. Wydaje się to niestety logiczne ale czy rzeczywiście chłodnice muszę wymienić? Czy w 4.0 chłodnica klimy jest zintegrowana z chłodnicą oleju?
Postaw flaszkę autorowi tego posta

johnyts 

Wysłany: 05 Wrz 2017 12:50 pm   

rozmawiałem z 3 fachowcami:

1. wymienić chłodnice, osuszacz i przepłukać pozostały układ
2. nie wymieniać chłodnicy, tylko przepłukać
3. wymienić chłodnice, osuszacz, rurki i co tylko się da....

czy ewentualne opiłki z zatartej sprężarki nie powinny zatrzymać się na osuszaczu i czy nie wystarczy jego wymiana?

west26 
west26

autko rok/wersja/poj./Pb-LPG: pacifica 2004 3,5l lpg
Flaszki: 46/72
Wysłany: 05 Wrz 2017 01:16 pm   padnięta sprężąrka klimatyzacji

johnyts napisał/a:
wymienić chłodnice, osuszacz, rurki i co tylko się da....

Czyli wszystko. Ja bym wymienił tylko osuszacz, a resztę gruntownie przepłukał i na pewno się przy tym nie spieszył.
A tutaj coś więcej na ten temat:
https://www.e-sklep-laser...mochodowej/3045
Ważne: warsztat musi posiadać urządzenie do płukania klimatyzacji np:
https://coolmarket.pl/pl/p/Urzadzenie-do-plukania-Pulsacyjnego-ukladu-klimatyzacji-4l/861

venom21 
Daniel

autko rok/wersja/poj./Pb-LPG: 07/Touring/4.0l/Pb+LPG
Postawił 5 flaszek(e)
Wysłany: 06 Wrz 2017 09:33 pm   Re: padnięta sprężąrka klimatyzacji

johnyts napisał/a:
Witam

Parę tyg. temu 2 dni przed wyjazdem na urlop (najgorszy termin) padła mi sprężarka klimatyzacji, rozleciało się sprzęgło. Udało mi się zorganizować sprzęgło ale po wymianie okazało się że winna jest sprężarka która się prawdopodobnie zatarła - nie kręci się a sprzęgło rozgrzewa się w ciągu paru sekund.

Kupiłem nowy zestaw sprężarkę, oringi , osuszacz w USA a teraz kiedy dotarła i chciałem wymienić znajomy twierdzi że skoro stara się zatarła to muszę wymienić też chłodnice i przepłukać układ. Wydaje się to niestety logiczne ale czy rzeczywiście chłodnice muszę wymienić? Czy w 4.0 chłodnica klimy jest zintegrowana z chłodnicą oleju?

Chłodnica wody jest zintegrowana z chłodnicą oleju w 4.0l i również jest zintegrowany osuszacz ja miałem to samo wymieniłem tylko chłodnice i sprężarkę i wszystko hula aż miło szkoda ze nie pisałeś wcześniej miałem do 4.0l spreżarke nową poszła za 1000zł.

lutek34 

autko rok/wersja/poj./Pb-LPG: '08 Subaru Tribeca H6 3,6l+ LPG BRC
Flaszki: 44/3
Wysłany: 06 Wrz 2017 09:49 pm   

venom21 napisał/a:
Chłodnica wody jest zintegrowana z chłodnicą oleju w 4.0l

Chłodnica klimy (skraplacz) jest zintegrowany z chłodnicą oleju skrzyni w Pacy poliftowej.

pach 

autko rok/wersja/poj./Pb-LPG: 2007 Ltd 4.0 AWD Pb
Flaszki: 77/72
Wysłany: 07 Wrz 2017 03:54 pm   

Budowa i "Wymiana chłodnicy klimatyzacji":
http://www.pacificaforum.pl/viewtopic.php?p=61050

johnyts 

Wysłany: 07 Wrz 2017 07:01 pm   

OK, czyli wymieniam chłodnice, trochę to zwiększy wydatki, widzę że na allegro 499 pln.

Zestaw nową sprężarkę + osuszacz + jakiś zawór + oringi ściągnąłem z USA za ok 1050 PLN z przesyłką, gdybym wiedział wcześniej kupił bym jeszcze chłodnice za 70$ i przyleciało by 1 przesyłką

johnyts 

Wysłany: Wczoraj 23:19   

Dzisiaj wymieniłem sprężarkę i chłodnice, układ został przepłukany, potem przedmuchany azotem a na koniec wytworzona próżnia. Jutro nabicie i test szczelności a potem zobaczymy czy działa i na zakończenie złożenie całego przodu :) .

Mam pytanie, w zdemontowanej sprężarce nie było ani kropelki oleju, sucha jak pieprz czy tak powinno być?

Nowa jest zalana i według informacji producenta jest go tyle ile ma być ;)

M. 

autko rok/wersja/poj./Pb-LPG: Chrysler Aspen 5,7 HEMI HEV Limited (Hybrid) 2009 Prąd/benzyna/LPG
Flaszki: 274/226
Wysłany: Dzisiaj 0:01   

johnyts napisał/a:
Nowa jest zalana i według informacji producenta jest go tyle ile ma być

Tak być powinno. Olej w układzie jest właśnie po to, by smarować mechanizmy sprężarki. Olej w układzie to olej technologiczny, wynikający z tego, że jest w sprężarce. Dla sprawności i efektywności chłodzenia olej (a właściwie jego nadmiar) jest zjawiskiem niepożądanym i niekorzystnym. Choć są też opinie, że działa uszczelniająco - to tak gwoli rzetelności a niekoniecznie zgodnie z moimi przekonaniami,
johnyts napisał/a:
w zdemontowanej sprężarce nie było ani kropelki oleju

Tak być nie powinno. Już wiesz skąd przyszły na Ciebie problemy i zatarcie sprężarki klimy.
johnyts napisał/a:
układ został przepłukany, potem przedmuchany azotem a na koniec wytworzona próżnia. Jutro nabicie i test szczelności

Czegoś nie rozumiem.
Przedmuchany azotem...??? Przedmuchać to można sprężonym powietrzem.
Układ napełnia się azotem (ma działanie osuszające) do określonego ciśnienia i tak zostawia się na określony czas. Po tym czasie odczyt ciśnienia i jak nie spadło oznacza, że układ szczelny. Azot jest tani więc gdyby coś, to nie tracisz drogiego czynnika i na starcie jest wszystko wiadomo.
Zagadnienie próżni. Robi się ją by wyciągnąć powietrze i resztki wilgoci. Próżnia nie wykrywa wszystkich nieszczelności - ściska obwód, którym płynie czynnik, dociskając ewentualne mikroszczeliny i eliminując ewentualne mikronieszczelności. Układ w normalnych warunkach nie pracuje na podciśnieniu tylko na realnie ciśnieniu wysokim. Skąd test ciśnieniowy azotem wykonany w porównywalnych warunkach daje o wiele bardziej miarodajne wyniki.
Zatem na jutro (w kolejności technologicznej):
- test ciśnieniowy szczelności (azot)
- próżnia technologiczna
- nabicie ukladu odpowiednią ilością czynnika + ciut oleju + czynnik UV (łatwiej zlokalizować późniejszą nieszczelność)
- uruchomienie układu i jego test

I jak to mawiają za Odrą: Das ist ales

Odpowiedz do tematu