PRZENIESIENIE FORUM
To forum jest zablokowane tylko do odczytu. Posty można pisać na:
http://forum.chryslerforum.pl
W razie problemów z hasłem na nowym forum proszę o jego reaktywację poprzez korzystanie z opcji "Nie pamiętam hasła" przy logowaniu!

pacificaforum.pl Strona Główna
 FAQ  Kalendarz Szukaj  Linki Użytkownicy Download  Album  Grupy   Rejestracja   Profil  Nasze auta  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Poprzedni temat «» Następny temat
Sprzęgło wiskotyczne w Pacifice - jak to działa ?
Autor Wiadomość
misha85 

autko rok/wersja/poj./Pb-LPG: 2007 touring 4.0 lpg
Wysłany: 09 Wrz 2017 03:40 pm   

Więc to jest tak że jak mocno wciskam gaz podczas ruszania żeby sobie sprawdzić jak przyspiesza to ona ciągnie tylko na przód? Myślałem że cały czas ma załączony 4x4🤔😗
Postaw flaszkę autorowi tego posta

głodźillaryki 

autko rok/wersja/poj./Pb-LPG: pacyfica/2004/3500/pb/awd
Flaszki: 12/16
Wysłany: 09 Wrz 2017 05:11 pm   

Jak nie masz wału to nic nie pociągnie tył :P
W Twoim załączać ma się przy uślizgu przodu i nie jest to stały napęd na tył... w przeciwieństwie do modelu przed liftem gdzie stale jest napędzana tylna oś .... To w jakim stopniu zależy od stanu sprzęgła wiskotycznego...

misha85 

autko rok/wersja/poj./Pb-LPG: 2007 touring 4.0 lpg
Wysłany: 09 Wrz 2017 06:20 pm   

Wal mam bo jak auto było na podnośniki to wszystkie się kręciły... Ehh czyli przed litfowy lepszy

głodźillaryki 

Wysłany: 09 Wrz 2017 07:24 pm   

Lepszy? jakby to takie dobre było to by nie zmienili na inne ;)

mpspycha 

autko rok/wersja/poj./Pb-LPG: była Pacifica 2008/signature/AWD/4.0/Pb-LPG jest ASPEN 5.7 HEMI AWD Pb
Flaszki: 159/141
Wysłany: 09 Wrz 2017 08:50 pm   

głodźillaryki napisał/a:
przed liftem gdzie stale jest napędzana tylna oś

jesteś pewien?
nie miałem przed liftowej, ale wydaje mi się że dołączana jest tylna oś poprzez sprzęgło wiskotyczne przy tylnej osi, a różnica między przed i po lifcie polega na sterowaniu - w przedliftowej mechanicznie, w poliftowej elektronicznie, ale może się mylę ;)
Nie działa jeśli nie jest otwarty
'Frank Zappa'

głodźillaryki 

Wysłany: 10 Wrz 2017 05:05 am   

mpspycha, Sprzęgło wisko o ile dobre to stale przenosi jakąś tam część
momentu obrotowego... To dlatego padają reduktory itd (trzeba trochę śiły by doszło do uslizgu sprzęgła).... przy różnicy kół.... a poza tym przy skręcie cały napęd dostaje nieco po d....
Wisko nie przynoszące napędu na "zimno" jest zepsute po prostu.. a teoria że olej sie nagrzeje i je zblokuje przy poślizgu przodu.... jest nieprawdziwa.

arturhhh 
artur

autko rok/wersja/poj./Pb-LPG: granatowa 2007 AWD 4.0
Flaszki: 15/31
Wysłany: 10 Wrz 2017 08:46 am   

oszczędności żadne ,most i półośie opor stawiają cały czas :D

lutek34 

autko rok/wersja/poj./Pb-LPG: '08 Subaru Tribeca H6 3,6l+ LPG BRC
Flaszki: 45/3
Wysłany: 10 Wrz 2017 11:24 am   

głodźillaryki napisał/a:
Sprzęgło wisko o ile dobre to stale przenosi jakąś tam część
momentu obrotowego...

praktycznie zerową część, jeśli ruszasz moment obrotowy jest przenoszony na przednie koła, samochód zaczyna się przemieszczać, tyle koła również zaczynają się kręcić z tą samą prędkością co przednie na wskutek wleczenia a nie poprzez otrzymanie jakiejś części momentu obrotowego poprzez visco. W tej sytuacji visco jest rozprzęglone, nie ma różnicy w prędkości wejściowej i wyjściowej z visco, nie następuje tarcie pomiędzy dyskami visco itd. W momencie kiedy np. mocniej depniemy na śliskiej nawierzchni, przednie koła zaczynają się kręcić szybciej jak tylne, prędkość wejściowa do visco jest wyższa jak wyjściowa, wtedy poprzez tarcie następuje zasprzęglenie się visco i dość duży moment obrotowy jest przenoszony na tylny dyfer, który z kolei przeniesie ten moment obrotowy na koło które ma niższe opory toczenia.

głodźillaryki 

Wysłany: 10 Wrz 2017 12:03 pm   

lutek34, Pozwolę się z Tobą nie zgodzić :mrgreen:
To było by tak marne w działaniu że aż niepotrzebne :lol:
Każde wisco przenosi jakiś moment obrotowy od początku tzn nie potrzebne żadne nagrzewanie oleju itd...
poza tą pewną granicą następuje poślizg... Dużo by dyskutować... może więc przykład...
Stoimy na śniegu... gaz i rusza z obu osi jednocześnie
Asfalt-rusza bez uślizgu przodu
jedziemy po łuku nic sie nie dzieje zarówno do przodu jak i do tyłu idzie bez oporów
Podnosimy przód i chcemy zakręcić kołem... moza ale po woli z bardzo dużym oporem
Podnosimy tył.... kręcimy kołem bez przenoszenia momentu na przód...
Mamy auto na podnośniku czy kobyłkach- wciskamy hamulec na tył...kręci nadal przodem lub trzeba troszkę zwiększyć obroty by przednie sie kręciły... puszczamy hamulec natychmiast mamy napędzane tylne kola...
Często sprzęgło to działa tylko na podnośniku i w praktyce nie przenośi żadnej mocy na tył...
No.... to sobie popisałem.... może nawet trochę z sensem ;)

pach 

autko rok/wersja/poj./Pb-LPG: 2007 Ltd 4.0 AWD Pb
Flaszki: 77/74
Wysłany: 10 Wrz 2017 12:54 pm   

a serwisówka o działaniu AWD pisze tak:

AWD - sprzegło wiskotyczne.JPG
Plik ściągnięto 741 raz(y) 43.67 KB

mpspycha 

autko rok/wersja/poj./Pb-LPG: była Pacifica 2008/signature/AWD/4.0/Pb-LPG jest ASPEN 5.7 HEMI AWD Pb
Wysłany: 10 Wrz 2017 02:24 pm   

pach napisał/a:
a serwisówka o działaniu AWD pisze tak:

to z przed czy po liftowej, bo kolega odnosił się do przedliftowej twierdząc że jest na odwrót :/
'Frank Zappa'

głodźillaryki 

Wysłany: 10 Wrz 2017 04:39 pm   

w polifcie mamy Haldex 1 generacji jeśli się nie mylę.... wisco nie ma zupełnie... a działanie... teoretycznie wystarczy parę stopni uślizgu przodu by załączyć tył.... tylko chyba początkowo mały moment to przekazuje... poza tym nie ma naprężeń elementów napędu przy skręcie tak jak to ma miejsce z wersją z wiskozą (przyjemniej tak mu się wydaje)

lutek34 

Wysłany: 10 Wrz 2017 04:39 pm   

głodźillaryki napisał/a:
jedziemy po łuku nic sie nie dzieje zarówno do przodu jak i do tyłu idzie bez oporów
Podnosimy przód i chcemy zakręcić kołem... moza ale po woli z bardzo dużym oporem
Podnosimy tył.... kręcimy kołem bez przenoszenia momentu na przód...

Nie bardzo rozumiem co ma się dziać podczas jazdy po łuku? Obie osie mają dyferencjały, po za tym w układzie AWD jest również sprzęgło kierunkowe, które zapobiega przenoszeniu momentu z tylnej osi na przód np podczas ostrego hamowania, kiedy przednie koła się zblokują.

mpspycha napisał/a:
to z przed czy po liftowej, bo kolega odnosił się do przedliftowej twierdząc że jest na odwrót

ten fragment opisu działania AWD w Pacy jest z manuala do przedlifta.

głodźillaryki 

Wysłany: 10 Wrz 2017 05:11 pm   

Zauważyłem że ostry skręt wiąże się z pewną sztywnością napędu... gdyby to było bez uślizgu sprzęgła to by pewnie reduktor padł... (cos strzelić by musiało)
w Land Rover freelander jest niemal identyczne rozwiązanie... (bez sprzęgła kierunkowego)
Ktoś wie ile razy by miało obrócić sie koło przednie by choć trochę spiąć zupełnie nie przenoszące napędu sprzęgło?
To. temat trochę trudny by powiedzieć kiedy jest doborze a kiedy juz nie.... no może poza zupełną blokadą sprzęgła.... ;)

lutek34 

Wysłany: 10 Wrz 2017 06:20 pm   

głodźillaryki napisał/a:
Zauważyłem że ostry skręt wiąże się z pewną sztywnością napędu... gdyby to było bez uślizgu sprzęgła to by pewnie reduktor padł... (cos strzelić by musiało)

Podczas normalnej jazdy, kiedy koła przedniej i tylnej osi kręcą się z przybliżona prędkością, visco nie jest zasprzeglone i żadne naprężenia nie następują. Jeśli u siebie czujesz jakieś naprężenia podczas ostrych zakrętów, to całkiem możliwe że masz problem z visco, np zblokowało się, bo takie przypadki też występowały.

głodźillaryki 

Wysłany: 10 Wrz 2017 06:39 pm   

lutek34, Miałem na myśli max skręt... jazda w kółko bez dodawania gazu...
Uważam że jest ok. ...Czuć też że moment obrotowy na kola tylne jest mniejszy... i raczej w kazdej sytuacji będzie daleki od 100%
Dziś testowałem pod dużą górkę trawiastą.... niesamowicie bylem zadowolony..z właściwości terenowych Pacy.. Ale! potem dla pewności pojechałem VW golfem.... no i cóż.... z Golfa też musiałem być zadowolony ;) :rolf:
Ostatnio zmieniony przez głodźillaryki 10 Wrz 2017 06:58 pm, w całości zmieniany 1 raz  

mpspycha 

Wysłany: 10 Wrz 2017 06:58 pm   

głodźillaryki napisał/a:
w przeciwieństwie do modelu przed liftem gdzie stale jest napędzana tylna oś

wracając do mojej wcześniejszej wątpliwości, poszperałem w sieci i wychodzi mi na to że Packa AWD przez cały okres produkcji miała stały napęd na przód i dołączany na tył. Różnica między przed i po lifcie polega na sterowaniu tym rozdziałem, w pierwszych rocznikach był on czysto mechaniczny a później sterowany elektronicznie, ale zasada działania taka sama, jedynie większa szybkość reakcji na uślizg przodu.

było już o tym również na forum

http://www.pacificaforum.pl/viewtopic.php?t=498

poniżej schemat z powyższego linku

http://www.pacificaforum.pl/viewtopic.php?t=1411

schemat-napedu packa.jpg
Plik ściągnięto 5 raz(y) 69.27 KB

'Frank Zappa'

głodźillaryki 

Wysłany: 10 Wrz 2017 07:02 pm   

No tak ... stały na przód.
tył zależy od wisco lub haldexu....
Mi chodzi o początkowe przeniesienie napędu przez wisco. ... czy jest to zero czy jakis procent...

M. 

autko rok/wersja/poj./Pb-LPG: Chrysler Aspen 5,7 HEMI HEV Limited (Hybrid) 2009 Prąd/benzyna/LPG
Flaszki: 274/230
Wysłany: 10 Wrz 2017 07:25 pm   

głodźillaryki napisał/a:
Mi chodzi o początkowe przeniesienie napędu przez wisco. ... czy jest to zero czy jakis procent...

Intencyjnie zero. A że w przyrodzie nie ma zjawisk gdzie współczynnik tarcia wynosi zero oraz z racji że jeszcze nikt nie wynalazł perpetum mobile zero należy traktować jako doskonałość do której dążymy.
Jeśli zaś mowa o rozdzielaczu napędu przód/tył - mowa o osiach a nie kołach to w sytuacji gdy prędkości obrotowe na wyjściu napędu przód i tył są równe to auto gonione jest przez przód. Jeśli zaś nastąpi uślizg osi przedniej lub gdy na skutek jazdy po łuku prędkości te zaczynają się różnić zaczyna pracować napęd na tył.
To jest moja opinia - tak jak rozumiem zjawisko - i to niezależnie od tego czy sterowanie jest mechaniczne (przedlift i zasady tarcia wiskotycznego w bebechach rozdzielacza) czy elektroniczne (polift na podstawie odczytów i analizy sygnałów z czujnikow - choćby ABS).

głodźillaryki 

Wysłany: 11 Wrz 2017 04:12 am   

Pierwszy post z 2 linka by odpowiadał temu co tu wypociłem :mrgreen:
Cóż...rozumiem ,że tak czy siak to przód ma ciągnąc ;) i w polifcie jest to zupełnie oczywiste.
W wersji z wisco z doświadczeń własnych i ogólnego działania takiego sprzęgła śmiem twierdzić ,że działanie takie jak opisałem jest prawidłowe ;) tzn. mamy pożytek z tylnej osi w jezdzie codziennej a nie gdy sie w czymś zakopiemy i przód musi pomielać trochę zanim wisco sie nagrzeje.... bo przecież to jednak musi zająć trochę czasu... ;)

bywalec 

autko rok/wersja/poj./Pb-LPG: 2005/Pacifica 3.5 Touring AWD/LPG BRC
Flaszki: 9/10
Wysłany: 11 Wrz 2017 08:48 am   

U mnie w przedlifcie sprzęgło działa tak jak opisywał głodźillaryki. Nie ma możliwości, żeby to sprzęgło kręciło się na zimno bez oporów. W swojej sam je regenerowałem - w środku są gęsto ułożone płytki naprzemiennie zablokowane na wałku i obudowie. Bez oleju wiskotycznego może faktycznie chodzi bez oporu, natomiast po zalaniu olejem, który jest bardzo gęsty, ja ręką nie mogłem go ruszyć.

głodźillaryki 

Wysłany: 11 Wrz 2017 10:46 am   

A już myślałem że jestem sam ;)
ja jak za wał rękoma złapałem to właśnie.... jest taki opór że można powiedzieć nie da się przekręcić bo sił zbraknie.... jakims kluczem owszem idzie powoli z naprawdę dużym oporem....

pach 

autko rok/wersja/poj./Pb-LPG: 2007 Ltd 4.0 AWD Pb
Flaszki: 77/74
Wysłany: 11 Wrz 2017 12:02 pm   

mpspycha napisał/a:
... Różnica między przed i po lifcie polega na sterowaniu tym rozdziałem, w pierwszych rocznikach był on czysto mechaniczny a później sterowany elektronicznie, ale zasada działania taka sama, ....
Tak właśnie :)

Odpowiedz do tematu